Karabin Cadex CDX-33 Patriot Lite kal.338 Lapua

Kanadyjscy snajperzy od wielu lat należą do światowej czołówki. Nazwiska takie jak choćby Francis Pegahmagabow czy Rob Furlong, na stałe wpisały się w historię skutecznych strzałów na arenach różnych wojen… Z bogatych doświadczeń i umiejętności Kanadyjczyków, korzystała również nasza armia – w 2008 roku kilku z nich przyjechało wspomóc tworzący się z inicjatywy gen. Mirosława Różańskiego, Kurs Strzelców Wyborowych, który z Wędrzyna w roku 2011 został przeniesiony do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Również instruktorzy z CSAiU kończyli prestiżowe i wymagające szkolenia Basic Sniper Course w Gagetown w Kanadzie. Nic więc dziwnego, że w kraju o tak bogatych snajperskich tradycjach powstała firma, produkująca świetne karabiny wyborowe – Cadex Defence.

Kilka dni temu miałem przyjemność uczestniczyć w prezentacji karabinu Cadex CDX-33 Patriot Lite kal.338 Lapua na zaproszenie autoryzowanego dystrybutora Firmy RWS Cetus ze Słupska. Ponieważ nie był to formalny test, to skupię się jedynie na subiektywnych odczuciach i ,,pierwszym wrażeniu” 😉

Karabin przychodzi do Klienta zapakowany w standardowy karton (oklejony wszystkimi możliwymi naklejkami, świadczącymi o drodze którą przebył… a także o cle, vacie i innych urzędowych opłatach/odprawach/odbiorach). Wewnątrz znajduje się dobrej jakości torba/dragbag z cordury – to świetna wiadomość – zaoszczędzimy parę złotych na tym, niezbędnym przecież wyposażeniu.

DSC_0875

Torba skrywa to, co strzelców długodystansowych/snajperów przyprawia o szybsze bicie serca…

received_1180310555334432-01

Już na pierwszy rzut oka widać, że w procesie projektowym uczestniczyli końcowi/docelowi użytkownicy tego karabinu. Nic tu nie pozostawiono przypadkowi, a całość jest starannie przemyślana i podporządkowana jednemu celowi – trafić za pierwszym razem i w każdych warunkach!

Starannie frezowana z aluminium osada, zapewnia niezbędną sztywność i wytrzymałość, stanowiąc bazę do montażu całego systemu. Osada pokryta jest farbą ceramiczną cerakote i dostępna w kolorach: black, tan, od green i hybrid (black/tan – ten na dole na powyższym zdjęciu i black/green). Na górnej części osady znajduje się szyna picatinny ( MIL-STD-1913/ STANAG 2324 w NATO), tu ze skosem 30 MOA (umożliwia to stosowanie szerszej gamy montaży do lunet – nie jesteśmy już ,,skazani” na montaż ze skosem, oraz celowników z mniejszym zakresem regulacji). Moją uwagę zwróciła długość przedniej części osady, Pełni ona dwie funkcje – z jednej strony zapewnia mnóstwo miejsca do montażu wyposażenia dodatkowego (np. celowniki termo czy noktowizyjne), a z drugiej chroni strzelca przed szkodliwym wpływem mirażu pochodzącego od rozgrzanej strzelaniem lufy. Dodatkowo na godzinach 3, 6 i 9 mamy możliwość zamontowania krótkich odcinków szyn picatinny, na których możemy zamontować dwójnóg, latarkę czy laser. W środkowej (dolnej) części osady (przed gniazdem magazynka i w pobliżu środka ciężkości karabinu) znajduje się jeszcze jedna, krótka szyna – w tym miejscu możemy zamocować karabin na bardzo modnych ostatnio (i funkcjonalnych) trójnogach – przydatnych podczas strzelania pod kątem (np. z dachów/okien wysokich budynków) czy długiego oczekiwania na oddanie strzału (jak np. snajperzy ochraniający finały Super Bowl w USA – kliknij TU )

W pełni regulowana, aluminiowe kolba umożliwia idealne dopasowanie dla strzelców, o różnych warunkach fizycznych/anatomicznych. Regulacji podlega wysokość baki policzkowej, długość i wysokość stopki kolby. Bardzo podobało mi się rozwiązanie, pozwalające na złożenie kolby na prawą stronę (po zwolnieniu blokady), co znacznie skraca długość transportową broni. Dodatkowo złożona kolba blokuje rączkę zamka (w specjalnie do tego celu przystosowanym wycięciu) przed uszkodzeniami podczas transportu.

DSC_0877

Najwyższej klasy lufa (pochodząca od specjalistycznej firmy Bartlein Barrels ) długości 27″ o stożkowym profilu, posiada wyżłobienia służące lepszemu odprowadzaniu ciepła oraz usztywniające konstrukcję. Gwint lufy wykonany jest z niewiarygodną wręcz precyzją i tolerancją do +/- 0,0005 cala ! Karabin z którego strzelałem, zakończony był bardzo efektywnym hamulcem wylotowym (pełniącym równocześnie funkcję tłumika płomienia) w kształcie nawiązującym do głowy węża 😉 wygląda to naprawdę świetnie.

Całości konfiguracji dopełnia w pełni regulowany, dwuoporowy spust Cadex DX-2 (zakres regulacji od 0,68 do 2,26 kg), bipod Atlas oraz celownik optyczny Nightforce.

Warunki do strzelania były idealne 🙂 temperatura 14 stopni, słonecznie, lekki wiatr 4-5m/s wiejący z godz. 5. Niestety chętnych do strzelania było kilku, a ilość amunicji ograniczona 🙁

Wszyscy strzelający zgodnie zwrócili uwagę na łagodny odrzut broni, bardziej przypominający pchnięcie, niż kopnięcie narowistego konia… To zasługa wydajnego i efektywnego hamulca wylotowego. Narzekać mogę jedynie na spust (fabrycznie ustawiony na ok. 1,2-1,5kg) – dla mnie był zbyt twardy choć ,,kultura pracy” była na najwyższym poziomie. Spust oczywiście można wyregulować idealnie do swoich potrzeb/oczekiwań jednak wtedy nie było na to czasu. Mimo ,,ciężkiego” (jak na warunki broni precyzyjnej) spustu, karabin okazał się fenomenalnie celny… Strzelaliśmy z amunicji fabrycznej Lapua z pociskiem Scenar-L 300gr.

Poniżej tarcza z ustawiania lunety na 300m (moje 2 strzały w czerwonym kółku – 23mm !):

IMG_20160405_120301677

Jak na karabin wyjęty z pudełka i seryjną amunicję… osiągane wyniki  rzędu 0,26-0,30 MOA na 300m są wręcz rewelacyjne! Karabin zdecydowanie ma potencjał! 😉

Podsumowując… mamy kompletny i skończony zestaw, umożliwiający precyzyjne trafienia w punktowe cele na dystansie do ok. 1500m. Solidność i precyzja wykonania dobrze wróżą długiej i bezawaryjnej eksploatacji. Do tego jest zwyczajnie piękny!  Więcej szczegółów technicznych na stronie oficjalnego dystrybutora kliknij tu:  RWS Cetus.

Może jeszcze kiedyś uda mi się przeprowadzić dokładniejszy test tego karabinu… wtedy uzupełnię wpis.

Ubolewam jedynie nad tym… że dystrybutor nie chciał przyjąć mojego auta w rozliczeniu za ten sprzęt 🙁

 

zobaczfotografie

Jeśli spodobał Ci się wpis – zostaw komentarz lub udostępnij 🙂

4 thoughts on “Karabin Cadex CDX-33 Patriot Lite kal.338 Lapua”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *