IX edycja zawodów w strzelectwie długodystansowym Longshot

Już za tydzień, 22-24 kwietnia 2016 Międzyrzecz będzie gościł kolejną, IX już edycję zawodów w strzelectwie długodystansowym…

Planuję relację ,,na gorąco” więc zapraszam do śledzenia wpisów w tym temacie 😉

Informacje na temat tej imprezy można zobaczyć na stronie organizatora: kliknij LongShot 2015

 

 

Noo… to pierwszy dzień treningowy za nami 😉

Potwierdziły się ustawienia na 300 i 600m, niestety na 800m mnie wywiało… 🙁 ale to cenne doświadczenie i lekcja przed jutrzejszymi zawodami.

Warunki były bardzo dobre – temperatura 14-16 stopni, lekki wiatr 2-3m/s (zmienny przy tarczach)

 

WP_20160422_11_51_19_Raw

 

Nooo i po zawodach… 😉 Tegoroczny LongShot 2016 odszedł do historii…

 

To największa tego typu impreza w Europie (a kto wie czy nie na świecie…). Wciągu pierwszych 12 godzin zarejestrowało się ponad 420 strzelców! A chętnych było duuuużo więcej… Jednak możliwości organizacyjne i warunki strzelnicy sprawiły, że nie wszyscy chętni mogli wystartować.

Przypomnę, że impreza rozgrywana jest na strzelnicy wojskowej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, a honorowy patronat objął Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Gen. Broni Mirosław Różański.

 

DSC_1450

 

Zawodnicy startują w kilku klasach sprzętowych: Tactical Standard, Tactical Standard Semi-Auto, Tactical Magnum, Tactical SuperMagnum, Open oraz History Open i Military.

Warunki piątkowego treningu były wprost idealne… co uśpiło czujność wielu świetnych strzelców 😉 Niewielki wiaterek, słoneczna pogoda i przyjemne 14-16 stopni. Do tego perfekcyjna wręcz organizacja, dopełniają obrazu tej fantastycznej imprezy.

Dzięki wsparciu Firmy Militaria.pl i pomocy organizacyjnej Firmy HVT (dystrybutora latarek Armytek i jednego ze sponsorów imprezy), mogłem wystartować z najświeższym nabytkiem: karabinem Heckler & Koch MR308 i lunetą Bushnell Tactical Elite 3,5-21/50 ERS oraz bipodem Harrisa. Strzelałem z amunicji Lapua Scenar-L 175gr (którą dosłownie 3 tygodnie przed zawodami udało się odkupić od Zacheusza – któremu przy okazji serdecznie dziękuję 😉 dziękuję również Yarkowi i Andrzejowi za pomoc w liczeniu poprawek ), której cały zapas został wykupiony u importera właśnie przez zawodników strzelających na LongShocie…

Niestety w mojej okolicy jedyny obiekt, z którego mogłem skorzystać, dysponuje osiami do 300m – i na takim dystansie udało mi się przeprowadzić wcześniej 2 treningi, co później zaowocowało 2 wynikiem w klasie, ze stratą 1 punktu do najlepszego… Jeszcze na 600m znajdowałem się w środku stawki i nic nie zapowiadało katastrofy na 800m… No ale cóż… na 800m co prawda prawie idealnie wstrzeliłem się na wysokość, jednak niedostateczna poprawka na strasznie zmienny wiatr (wiejący raz z lewej, raz z prawej a czasem…wcale!) sprawiła, że cała grupa przestrzelin ułożyła się na godzinie ,,9″ na skraju tarczy, dając marne 12 punktów… 🙁 Ten wiatr pokonał z resztą kilku naprawdę świetnych strzelców…

Za rok będzie lepiej 😉 zdobyłem masę cennych doświadczeń, spotkałem fantastycznych ludzi i świetnych strzelców. Atmosfera była wręcz piknikowa – gorąco zachęcam wszystkich miłośników strzelectwa jeśli nie do udziału, to chociaż do małej, kwietniowej wycieczki i kibicowania zawodnikom z całego świata. To również niepowtarzalna okazja, by w jednym miejscu zapoznać się z najnowszymi trendami w zakresie broni snajperskiej/wyborowej i optyki.

Świetne spisał się zestaw, który sobie skompletowałem – karabin zagwarantował odpowiednie skupienie (zawiódł jedynie ,,czynnik ludzki”), a luneta Bushnell pozwalała obserwować przestrzeliny na dystansie 300m. Na 600-800m krotność lunety jednak już nie wystarczyła do obserwacji przestrzelin. Wysokie bębny poprawek, umożliwiają wygodną obsługę nawet w rękawicach i (co najważniejsze!) zapewniają dokładne i powtarzalne regulacje. O odporność mechaniczną jestem spokojny – kilka takich lunet jest w naszej armii – działają nawet na potworach kalibru .50BMG!

Serdecznie gratuluję zawodnikom zespołu Cadex RWS Cetus, którzy drużynowo zajęli II miejsce w klasie Tactical Magnum, a i indywidualnie znaleźli się na wysokich pozycjach!

Dodatkową atrakcją była loteria, w której mogli brać udział wszyscy zawodnicy (!) a nagrody fundowali Sponsorzy – w puli nagród była np. luneta Nightforce, montaże SPUHR, latarki Armytek czy sprzęt do elaboracji!

Na pamiątkę IX LongShot 2016 pozostało mi jedynie to:

 

IMG_20160423_135952815-01

 

i…kilkadziesiąt zdjęć – niektóre do zobaczenia w Galerii.

 

 

 

Galeria IX LongShot 2016: kliknij TU

Jeśli spodobał Ci się artykuł – zostaw komentarz lub udostępnij 🙂

 

1 thought on “IX edycja zawodów w strzelectwie długodystansowym Longshot”

  1. Foty ja zawsze super. Impreza przednia. No i jak widać wiatr może łatwo zdeklasować nawet najlepszych i człowieka pokory nauczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *